İnsan Sapanı

İnsan sapanı genellikle dikey yönde fırlatma yapan, saniyeler içinde ivmelenme etkisiyle insanı en üst noktaya fırlatan mekanizmalardır. Bu insan fırlatan sapan, fırlatmaya başladıktan sonrası erişilecek mesafe; kurulu sistemin dikey uzunluğu, kullanılan lateks halat ve gerdirme miktarıyla orantılı olarak ulaşılabilecek en üst noktaya erişir. İnsan sapanı, macera parkı komplekslerinde, nefeslerin tutulduğu bir heyecan platformu ve insan için uçmak kavramının karşılandığı uygulamadır.


Kısa mesafeli uygulamaları iki ağaç arasında gerilebileceği gibi, onlarca metre yukarıyı hedefleyen sapan uygulamaları çelik konstrüksiyon üzerinde oluşturulur. Kurulan sistemin önemli bir kısmını mühendislik hesaplaması ve ilgili standartlar içerisinde kalan bağlantı elemanlarının kombinasyonunu planlamak içerir. İnsan sapanı kurulum işleminde ortaya çıkan fırlatma yükünün, kullanıcının üzerine aktarılmayacak şekilde hesaplanması bir diğer önemli faktördür.


İnsan sapanı, çelik taşıyıcı kolonlar, fırlatma kordonu, gerdirme vinci ve fırlatma başlatma mekanizmasından oluşmaktadır. İnsan fırlatan sapan deneyimi için uygun ergonomik yapıda tam koşum emniyet kemeri (Diğer macera parkı gurup kemerlerine kıyasla daha çok oturma ve güçlü sırt desteği ile tasarlanmış emniyet kemeri) ve kaska ihtiyaç duyulmaktadır. Bazı uygulamalarda yumuşak bir boyun desteği uygulamasına rastlanmaktadır. Ancak boyunluk uygun şekilde bağlanmadığında ciddi omur hasarlarına sebebiyet verebilmektedir.


Özellikle, insan anatomisine uygunluğu konusunda güven sunması gereken insan sapanı; tasarım ve mühendislik açısından da tecrübe ve deneyim gerektiren projedir. HARDE WERK insan sapanı imalatı deneyimi, tasarım, mühendislik hesaplama desteğiyle sizlere güvenli ve heyecanı en üst noktaya taşıyan insan sapanı projeleri sunmaktadır.

PLANLIYORUZ

ÜRETİYORUZ

KURUYORUZ

YÜKSEK İP PARKURU

DEV SALINCAK

ZİPLİNE

AĞ PARKURU

ALÇAK İP PARKURU

İNSAN SAPANI

TIRMANMA DUVARI

AĞ TRAMBOLİN